Evcil Hayvanlar için mama seçimi nasıl olmalı

Evdeki evcil dostlarınız için mama seçmek sizi en çok zorlayan durumlardan biri olmasına karşın en önemli olanlardandır.

Sağlıklı beslenen kedi ve köpeklerin daha uzun süre yaşamları ve sağlıklı olmaları göz ardı edilebilecek bir şey değil. Kaliteli bir mama seçmek veteriner masraflarını azaltıyor ve hepsinden önemlisi evinizde beslediğiniz kediniz veya köpeğiniz daha sağlıklı oluyor.

Mama Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kedi mamaları yavru kedi maması, yetişkin kedi maması, kısır kedi maması, yaşlı kedi maması ve light mama olarak sunuluyor, bu seçenekleri sunan ve ülkemizde en çok bilinen markalar Acana, Orijen, Royal Canin, Hill's, Pro Plan ve Brit Care.

Yavru Kedi Maması

Yavru kedi mamaları kedinizin gelecek dönemlerde ne kadar sağlıklı olacağını ve ne kadar gelişmiş bir vücut yapısına sahip olacağını belirleyen dönemdir. Bu dönem 0-12 ay olarak sınırlandırılabilir. Belirtilen bu süre aralığında yavru kedinizin için onun büyüme dönemindeki ihtiyaçlarını karşılayacak özel kuru mamalarla beslemelisiniz.

Besin değerleri yüksek kaliteli bir yavru kedi maması kedinizin midesinin, tüylerinin, gözlerinin, beyinin , iskelet ve kas sistemlerinin gelişmesi için gerekli besinleri içerir. Bu dönemde yeteri kadar beslenen kedinizi yaşlılığında bile bu dönemde iyi gelişmiş olan yaşamsal fonksiyonları sayesinde daha sağlıklı, enerjik ve mutlu olacaktır.Ayrıca yavru kedi mamaları yavru kedilerin kolaylıkla tüketebileceği şekilde hazırlandığı için kedinizin diş ve çene yapısı ileri ki yaşlarında yiyeceği daha sert ve büyük mamalar için doğru biçimde gelişmiş olacaktır.

Premium sınıfı mamalar genellikle 50 farklı besin içerir ve kedinizin gelişimi için ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat ve vitaminleri içerir.

Yetişkin Kedi Maması

Yetişkinlik dönemi 1-7 yaş arası olarak belirtilebilir ve bu dönem gençlikle beraber yaşlılığa ilerleyen kedinizin daha geliştiği ve artık erişkin bir vücut yapısına sahip olduğu dönemdir. Bu dönemde yavruluk döneminde ki gelişimin bir süre devam eder ve artık yaşlılık dönemine kadar vücut kondüsyonunu korur.Yetişkinlik dönemi içerisinde kedinizin hareketliliği ve beslendiği mama kalitesi ideal kilosunda kalıp kalmayacağının ve yağlanıp kas kütlesinden kaybetmeyeceğinin belirtisidir. Bu yüzden protein oranı uygun bir mama seçmek kedinizin hem daha sağlıklı olmasını sağlar hem de kilo almasını engeller.Yetişkin süresi içerisinde kısırlaştırma operasyonu geçiren kediler için kısırlaştırılmış kedi maması tavsiye edilir.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Kısırlaştırılmış kedi mamaları enerji ihtiyacı azalan kısır kediler için özel olarak üretilmektedir. Kısır kedilerin günlük enerji ihtiyaçları azaldığı için kilo alımını engellemek adına yüksek protein içeren mamalar kedinizin ideal kilosunda kalmasını sağlar. Kısırlaştırma operasyonu sonrası kilo alımına daha yatkın olan kedinizin düşük kalorili mamayla beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca bir çok kısır kedi maması kedinizin üriner sistem sağlığını destekleyecek içerikle hazırlanmaktadır.

Light Kedi Mamaları

Obez ya da obeziteye yatkın az hareket eden ya da aşırı beslenen kediler için düşük kalorili kuru kedi mamalarıdır. Bu mamalar kedinizin ideal kilosuna ulaşmasına yardımcı olur. Kedilerinizi bu tip bir mamayla beslerken mamanın beslenme talimatlarına uymanız önem taşır.

Yaşlı Kedi Mamaları

Yaşlı kediler için uygun geliştirilen bu mamaların bir çoğu yaşlılık etkilerini geciktirici özellikli olarak üretilmektedir. Bu sebeple kedinizin yaşılılığının daha sağlıklı ve mutlu geçmesi için yaşlı kedi maması kullanmak önemlidir. Kedilerde yaşlılık dönemi genel olarak 7 yaşından sonrası olarak kabul edilmektedir. 7 yaşın dan büyük kediler için yaşlı kedi mamalar arasında kısır yaşlı kediler için uygun mamalar da bulunmaktadır. Bir çok yaşlı kedi maması kedizin daha kolay tüketebileceği tanecik yapısına sahiptir.