Evcil hayvanlar çocuklarda alerjiyi önlüyor

Bebekken kedi ve köpeklerle yaşayan çocukların daha sonra çocukluk çağında alerjileri geliştirme oranları daha düşüktür.

Bebekken kedi ve köpeklerle yaşayan çocukların daha sonra çocukluk döneminde alerjileri geliştirme olasılığı daha düşüktür - ve ne kadar çok evcil hayvan edinirse, 1.278 çocuğun İsveçli bir çalışmasında daha iyi olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, yaşları 6-9 aylıkken 249 çocuğun ebeveynleri ile görüştüler, evcil hayvan mülkiyeti hakkında bilgi topladılar ve 18, 3 ve 8 ila 9 yaşlarında klinik değerlendirmeler yaptılar. Kalan aileler evcil hayvan mülkiyeti ve astım, egzama ve alerjik rinokonjonktivit, alerjiye maruz kaldığında ortaya çıkabilecek burun akıntısı ve kaşıntılı gözler insidansı ile ilgili anketleri doldurdu.

Her iki grupta da alerji raporları, beş veya daha fazla kedi veya köpek bulunan hanelerde evcil hayvanı olmayan ailelerdeki çocukların üçte birinden sıfıra kadar sıfıra kadar evcil hayvan sayısıyla birlikte sürekli azaldı.

PLOS One'da yapılan çalışma birçok faktörü kontrol etti, ancak evcil hayvan mülkiyeti ile alerji riskini azaltma arasındaki bağlantı devam etti.

Baş yazar, Göteborg Üniversitesi'nde doçent olan Bill Hesselmar, evcil hayvanların alerji riskini azaltmada yalnızca bir faktör olduğunu söyledi. Daha fazla kardeş sahibi olmak ve vajinal olarak doğmak da riski azaltır.“

Bu işyerin de hijyen hipotezi” dedi. “Bir emziği emmek ve çocuğa geri vermek bile alerji riskini azaltır.”