Evdeki kimyasallar doğurganlığı düşürüyor

Evde kullanılan kimyasallar hem evcil hayvanlarınız da hemde sizde doğurganlığı düşüren etkin bir neden oluyor.

Nottingham Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından yapılan yeni araştırmalar, evde ve diyette bulunan çevresel kirleticilerin hem insanlarda hem de evcil köpeklerde erkek doğurganlığı üzerinde aynı olumsuz etkileri olduğunu öne sürüyor.

Son 80 yıldaki sperm kalitesinde% 50'lik bir küresel düşüş gösteren çalışmalarla son yıllarda insan erkek doğurganlığının azalması konusunda artan bir endişe var. Nottingham uzmanları tarafından yapılan önceki bir araştırma, evcil köpeklerdeki sperm kalitesinin de keskin bir şekilde azaldığını ve günümüzdeki kimyasal kimyasalların ev ortamındaki en azından kısmen suçlanıp suçlanamayacağı sorusunu gündeme getirdiğini gösterdi.Bilimsel Raporlar'da yayınlanan yeni bir makalede, Nottingham ekibi, evde yaygın olarak bulunan (örneğin halılar, döşeme, döşeme, giysiler, teller, oyuncaklar) yaygın plastikleştirici DEHP gibi iki spesifik insan yapımı kimyasalın etkilerini test etmek için yola çıktı. ve küresel olarak yasaklanmış olmasına rağmen, gıda da dahil olmak üzere çevrede yaygın olarak tespit edilebilen kalıcı endüstriyel kimyasal poliklorlu bifenil 153.

Araştırmacılar, donör erkeklerden sperm örnekleri kullanarak ve aynı İngiltere'de yaşayan stud köpeklerinden her iki türde aynı deneyler yaptılar. Sonuçlar, çevreye maruz kalma ile ilgili konsantrasyonlarda kimyasalların hem insan hem de köpeğin spermi üzerinde aynı zararlı etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Veteriner Hekim ve Fen Fakültesi Üreme Biyolojisi Anabilim Dalı Doçent ve Okuyucu, Richard Lea şöyle devam etti: "Bu yeni çalışma, yerli köpeğin gerçekten de insanın üreme gerilemesi için bir ayna veya" ayna "olduğu teorisini destekliyor. Bulgularımız, evde ve çalışma ortamında yaygın olarak kullanılan insan yapımı kimyasalların, aynı ortamı paylaşan hem insan hem de köpeklerde rapor edilen sperm kalitesindeki düşüşten sorumlu olabileceğini göstermektedir.

”“Köpeklerdeki önceki çalışmamız, yetişkin köpeklerin sperminde ve bazı evcil hayvan gıdalarında bulunan kimyasal kirleticilerin, daha önce erkek üreme kanalında bulunan konsantrasyonlarda sperm fonksiyonu üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bilinen iki çevresel kirleticinin, DEHP ve PCB153'ün, in vivo olarak aynı konsantrasyonlarda, hem köpek hem de insan spermi üzerindeki etkisini test edin.Deneme çalışmasını doktora çalışmalarının bir parçası olarak yapan Rebecca Sumner, “Her iki durumda ve her iki konuda da etki, sperm hareketliliğini azalttı ve DNA'nın parçalanmasını arttırdı.

Dr Sumner şunları ekledi: "İnsan sperm hareketliliği zayıf olduğunda, DNA fragmantasyonunun arttığını ve insan erkek infertilitesinin spermde artmış DNA hasarı düzeyleriyle bağlantılı olduğunu biliyoruz. Şimdi bunun evcil köpeklerde yaşadıkları için aynı olduğuna inanıyoruz. Aynı ev ortamı ve aynı ev kirleticilerine maruz kalıyorlar. Bu, köpeklerin kirleticilerin azalan doğurganlık üzerindeki etkilerini araştırmak için etkili bir model olabileceği anlamına geliyor, çünkü özellikle diyet gibi dış etkiler insanlarda olduğundan daha kolay kontrol ediliyor.

Veterinerlik ve Bilim Fakültesi Dekanı ve Karşılaştırmalı Veterinerlik Üreme Profesörü Gary England, “Çevre kirleticileri, endüstrinin etkileri gibi Batı'nın yaşam biçimini büyük ölçüde yansıttığından, çevrede bulunan kimyasalların Konum: Gelecekteki çalışmaların önemli bir alanı, içinde yaşadığımız bölgenin hem insanda hem de köpeğin sperm kalitesini nasıl etkileyebileceğini belirlemek. ”