Köpeklerin kişilikleri zamanla değişebilir

Yapılan araştırmalara göre insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kişilik değişikliğinin zamanla gerçekleşebileceği vurgulanmış.

Köpek-ebeveynler köpeklerinin karınlarını kaşımak için fazladan zaman harcadıklarında, uzun yürüyüşler ve getirme oyunları için köpeklerini çıkarırlar ya da köpeklerinin yaramaz çiğneme alışkanlıkları konusunda sürekli hayal kırıklığı yaşadıklarında bile, köpeklerinin kişiliğini yavaş yavaş şekillendirirler.

Köpekler, insanlar gibi, bazı durumlarda nasıl tepki verdiklerini belirleyen ruh hallerine ve kişilik özelliklerine sahiptir. Michigan Eyalet Üniversitesi'nden yeni bulgular, az sayıda araştırmacının, insanlar gibi köpeklerin kişiliklerinin zaman içinde değişebileceğini ortaya çıkarmak için daha önce gittiği yerlere gitti.

Psikoloji profesörü ve lider yazar William Chopik, "İnsanlar yaşamdaki büyük değişikliklerden geçtiğinde, kişilik özellikleri değişebilir. Bunun köpeklerde ve şaşırtıcı derecede büyük ölçüde olduğunu gördük" dedi.

"Köpeklerin kişiliklerinin oldukça istikrarlı olmasını bekliyorduk çünkü insanların vahşi yaşam tarzı değişikliklerine sahip değillerdi, ama aslında çok şey değiştiriyorlar. Sahipleriyle benzerliklerini, eğitim için en uygun zamanı ve hatta hayatlarında bir zaman geçirdik. diğer hayvanlara karşı daha saldırganlaşabiliyorlar. ”Ek olarak, Chopik köpeklerin kişiliklerinin birçok önemli yaşam sonucunu tahmin edebileceğini buldu. Örneğin, köpeklerin kişilikleri sahiplerine ne kadar yakın hissettiklerini, ısırma davranışlarını ve hatta kronik hastalıkları etkileyecektir.

Kişilik Araştırma Dergisi'nde yayınlanan araştırma, köpeklerin kişiliğindeki değişiklikleri incelemek için türünün ilk ve en büyük araştırmalarından biri. Chopik, 50 farklı cins de dahil olmak üzere 1600'den fazla köpeğin sahiplerini araştırdı. Köpekler sadece birkaç haftadan 15 yıla kadar değişiyordu ve erkek ve kadın arasında yakından ayrıldılar. Kapsamlı ankette sahipler köpeğinin kişiliğini değerlendirmiş ve köpeğin davranış tarihi hakkında soruları yanıtlamıştır. Sahipler ayrıca kendi kişilikleri hakkında bir ankete cevap verdiler.

Chopik, "Üç ana alanda korelasyon bulduk: yaş ve kişilik, insandan köpeğe kişilik benzerliği ve köpeğin kişiliğinin, sahibi ile ilişkisinin niteliği üzerindeki etkisi." Dedi. “Yaşlı köpeklerin yetiştirilmesi daha zordur; bir köpek itaatini öğretmek için“ tatlı nokta ”nın, altı yaşlarında, heyecan verici köpek yavrusu aşamasını geçtikten sonra ancak kendi yollarına girmeden önce olduğunu tespit ettik.

”Chopik, köpeklerle yaşta nadiren değişen özelliklerden birinin korku ve endişe olduğunu söyledi.

Chopik'in araştırması, köpeklerin ve sahiplerinin belirli kişilik özelliklerini paylaştığını gösterdi. Dışa dönük insanlar köpeklerini daha heyecanlı ve aktif olarak değerlendirirken, olumsuz duyguları yüksek olan sahipleri köpeklerini daha korkutucu, aktif ve eğitime daha az duyarlı olarak değerlendirmiştir. Kendini kabul edilebilir olarak değerlendiren mülk sahipleri köpeklerini insanlar ve hayvanlar için daha az korkutucu ve daha az saldırgan olarak değerlendirdi.Köpekleriyle ilişkilerinde kendilerini en mutlu hisseden sahipleri, aktif ve heyecanlı köpeklerin yanı sıra eğitime en çok yanıt veren köpekleri de bildirmişlerdir. Chopik, saldırganlık ve kaygının mutlu bir ilişki içinde olduğu kadar önemli olmadığını söyledi.“Köpeklerle yapabileceğimiz pek çok şey var - itaat dersleri ve eğitim gibi - insanlarla yapamayız” dedi.

"İtaat sınıflarına maruz kalma, köpeğin yaşam süresi boyunca daha olumlu kişilik özellikleri ile ilişkilendirildi. Bu bize kişiliğin her tür hayvanda neden değiştiğini incelemek için heyecan verici fırsatlar sunuyor.

"Chopik'in bulguları, insanların bir köpeğin kişiliğini ne kadar fazla etkilediğini kanıtlıyor. Bir köpeğin kişiliğinin değişmesinin nedenlerinin birçoğunun, insanların kişilikleriyle ilişkili "doğayla ve beslenerek" teorisinin bir sonucu olduğunu belirtti.

Daha sonra, Chopik'in araştırması, çevre sahiplerinin köpeklerine köpeklerin davranışlarını nasıl değiştirebileceklerini sağlamalarını sağlayacak.“Diyelim ki bir barınağı köpeği benimsersiniz. Bazı özellikler biyolojiye bağlı ve değişime karşı dayanıklıdır, ancak daha sonra onu sevildiği, yürüdüğü ve eğlendirildiği yeni bir ortama koyarsınız. Köpek daha sonra biraz daha rahatlayabilir ve girişken, "dedi Chopik. “Artık köpeklerin kişiliklerinin değişebileceğini biliyoruz, daha sonra köpeklerin neden davrandığını - ve nasıl değiştiğini - anlamak için güçlü bir bağlantı kurmak istiyoruz.”